fbpx

Queen's Birthday honours list

Which Victorian women received honours on the Queen’s Birthday 2019?

Companion of the Order of Australia

Professor Ruth Frances BISHOP AO
For eminent service to global child health through the development of improved vaccines for paediatric gastroenteritis, and to medical research.

Ms Sharan Leslie BURROW
For eminent service to industrial relations at the national and international level, to social equity, and as a champion of human rights in developing countries.

Officer of the Order of Australia

Ms Rosemary Anne BATTY
For distinguished service to the community as a campaigner and advocate for the prevention of family violence.

Ms Kathryn Joy FAGG
For distinguished service to business and finance, to the central banking, logistics and manufacturing sectors, and to women.

Mrs Pamela GALLI
For distinguished service to community health and medical research as a supporter and benefactor, and to children with a disability.

Mrs Alison Grant HARCOURT
or distinguished service to mathematics and computer science through pioneering research and development of integer linear programming.

Dr Megan-Jane JOHNSTONE
For distinguished service to medical education in the field of nursing and health care ethics, to patients’ rights, and to professional standards.

Professor Christine Julie KILPATRICK
For distinguished service to medicine through senior administrative roles, to the promotion of quality in health care, and to neurology.

Professor Christina Anne MITCHELL
For distinguished service to medicine in the field of haematology, to medical education and research, and to academic leadership

Ms Peggy Yvonne O’NEAL
For distinguished service to Australian rules football, to superannuation and finance law, and to the advancement of women in leadership roles.

Ms Carol Judith SCHWARTZ AM
For distinguished service to the community as a supporter of women in leadership roles, to social justice advocacy, and to business.

Professor Frances SEPAROVIC
For distinguished service to science education, particularly to biophysical chemistry, as an academic, and to young women scientists.

Member of the Order of Australia

Professor Margaret Anne ABERNETHY
For significant service to higher education, accounting research, and to student access and equity.

Dr Christine Mary BALL
For significant service to anaesthesiology, and to medical education.

Ms Carolyn Maria BRIGGS
For significant service to the Indigenous community.

Mrs Krystyna Linda CAMPBELL-PRETTY
For significant service to the community through a range of charitable initiatives.

Mrs Alisa Peta CAMPLIN-WARNER OAM
For significant service to the community through support for paediatric health care.

Ms Marita CHENG
For significant service to science and technology, particularly to robotics.

Mrs Elizabeth CHONG
For significant service to the hospitality sector, and to the promotion of Chinese cuisine.

Associate Professor Stella CLARK
For significant service to medical research as an advocate for improved standards.

Ms Sophie Alice CUNNINGHAM
For significant service to literature as an author, editor and role model.

Dr Penelope Kay DAVIES
For significant service to higher education, and to community health.

Ms Noeleen DIX
For significant service to netball at the state and national level.

Dr Marguerite Virginia EVANS-GALEA
For significant service to women in STEMM as an advocate and role model.

Professor Lynn GILLAM
For significant service to medical education in the field of bioethics.

Ms Susan Maria HALLIDAY
For significant service to social welfare, particularly through gender equality and human rights advocacy.

Professor Winita HARDIKAR
For significant service to medicine, particularly to paediatric liver disease and transplantation.

Ms Dimity Jane HAWKINS
For significant service to the global community as an advocate for nuclear non-proliferation and disarmament.

Associate Professor Brigid JORDAN
For significant service to medicine in the field of paediatrics and infant mental health.

Ms Kim Joanne KOOP
For significant service to social welfare, particularly through disability and mental health advocacy

Professor Jayashri KULKARNI
For significant service to medicine in the field of psychiatry.

Professor Gilah Chaja LEDER
For significant service to higher education, and to the Jewish community of Victoria.

Dr Rosalind McMILLAN
For significant service to music education in Victoria.

Associate Professor Ruth Patricia McNAIR F
For significant service to medicine, and as an advocate for the LGBTIQ community.

Ms Helen Penelope MORRIS
For significant service to the philanthropic sector, and to community health.

Mrs Margaret Cecile NIALL
For significant service to public health as a dietician and nutritionist, and to the community

Dr Clare Cecilia O’CALLAGHAN
For significant service to community health.

Ms Susan Mary OLIVER
For significant service to business, and to women

Mrs Ingrid Veronika OZOLS
For significant service to mental health and suicide prevention in the workplace.

Ms Susan Jane PEDEN
For significant service to the community.

Miss Dorothy Betsy PETERS
For significant service to the Indigenous community of Victoria

Mrs Margaret Ann SANSOM
For significant service to the community

Dr Susan WHITE
For significant service to sports medicine.

Dr Dianne Fay WINKLER
For significant service to people with a disability.

Order of Australia Medal

Ms Margaret Colville ATTLEY
For service to local government, and to the community of Mansfield.

Mrs Margaret Joyce BAKER-DAWBER
For service to the performing arts.

Mrs Judith Maree BIBBY
For service to the community of Drouin.

Ms Carrie BICKMORE
For service to the broadcast media, and to brain cancer awareness.

Mrs Vivien Margaret BRASS
For service to the Jewish community.

Ms Anna Shelley BROWN
For service to human rights, and to the LGBTIQ community.

Mrs Carolyn Diane BROWN
For service to the community through a range of organisations.

Professor Christine Ann BROWN
For service to education.

Ms Lella CARIDDI
For service to community history

Mrs June Alison CHERREY
For service to the community.

Mrs Carolyn Jane CLARK
For service to women, and to the community

Dr Fiona Maragaret COCHRANE
For service to the visual arts as an independent film producer.

Mrs Eileen COLLINS
For service to conservation and the environment. Ms Anne Margaret CONWAY Long Gully VIC 3550 For service to the community of Bendigo.

Mrs Margot Joy CORY-WALL
For service to the performing arts, particularly to opera.

Mrs Valda Merle CUMING
For service to the visual arts.

Dr Janice DAVIES
For service to community health. Ms Shirley Alice DAVIES Hastings VIC 3915 For service to the community through a range of roles.

Mrs Audrey DRECHSLER
For service to agriculture, and to the community

Ms Jennifer Elizabeth EJLAK
For service to the community through women’s health initiatives.

Ms Joyce Olga EVANS
For service to photography

Mrs May Dorothy FERRIER
For service to the community of Birchip

Ms Sally Bronwyn FRANCIS
For service to horse sports, and to people with a disability

Mrs Elizabeth Leigh GIFFARD
For service to nursing.

Mrs Helen Gwendoline GORDON
For service to community health as a physiotherapist.

Mrs Clare Norma GRAY
For service to community health

Dr Sylwia Malgorzata GREDA-BOGUSZ
For service to the Polish community of Victoria.

Mrs Margaret Fanny GREENWOOD
For service to the community of East Gippsland.

Mrs Joan Isabel GRIGG
For service to conservation and the environment.

Miss Jade Elisabeth HAMEISTER
For service to polar exploration.

Ms Lorna Margaret HANNAN
For service to the community through a range of organisations.

Ms Gwenda Elaine HERBERT
For service to photography.

Ms Maria Lucile HICKS
For service to the international community through humanitarian aid.

Mrs Lynette Gail HIPWELL
For service to youth through Scouts

Mrs Beverly Jean HOFFMANN
For service to sport, and to the community of Dimboola.

Mrs Barbara Lillian HUGHES
For service to the community of Ballarat.

Mrs Patricia Ann KEITH
For service to the community through a range of organisations.

Ms Toni Louise LALICH
For service to the performing arts, particularly music.

Ms Mary Virginia LAWREY
For service to primary education

Ms Joanne Frances LEE DOW
For service to education

Ms Zhaoran LI
For service to the Chinese community of Melbourne.

The late Mrs Audrey Valerie LIGHT
For service to the community through social welfare organisations.

Mrs Eileen McDONALD
For service to the community of Mount Alexander, and to apiculture.

Ms Karen McINTYRE
For service to the community of Lake Bolac

Mrs Elizabeth Jean McKAY
For service to the community of Camberwell.

Ms Kristy Lee McKELLAR
For service to the community through social welfare initiatives.

Ms Mary McLURE
For service to the community through a range of roles.

Ms Marianne MAHONY (WHITTINGTON)
For service to the community through social welfare programs.

Ms Patti MANOLIS
For service to the library and information sciences sector

Mrs Tasia MANOS
For service to the Greek community of Victoria.

Ms Amanda MARTIN
For service to conservation and the environment.

Mrs Elaine Lucy MILLAR
For service to the community of Gisborne.

Ms Margaret Mary (Megg) MILLER
For service to the poultry industry.

Mrs Helen Ann MONTAGUE
For service to the community of Boisdale.

Ms Anna MOO
For service to social welfare, particularly in migrant communities.

Mrs Jenny MULHOLLAND
For service to local government, and to the community of Banyule.

Mrs Elizabeth NORTH
For service to the communities of Torquay and Geelong.

Mrs Patricia Marjorie O’HARA
For service to nursing.

Mrs Jill PARKER
For service to local government, and to the community of South West Victoria.

Associate Professor Georgia Armat PAXTON
For service to community health, and to refugees.

Dr Patricia Gloria PHAIR
For service to women, to medical research, and to the community

Ms Michele Jan PHILLIPS
For service to wildlife conservation.

Mrs Eleanor Mary POLLARD
For service to the community of Wycheproof.

Mrs Kerry Pamela PRYOR
For service to photography, and to international charitable initiatives.

Ms Marjorie Elizabeth QUINN
For service to the community, to social welfare organisations, and to education.

Mrs Jayshree RAMACHANDRAN
For service to the performing arts through Indian music and dance.

Mrs Eva RATHNER
For service to the Jewish community of Victoria.

Ms Rhonda Marilyn RENWICK
For service to the community through charitable organisations.

Mrs Margaret Daphne ROBINSON
For service to the community of Ballarat.

Mrs Ruth SCHEUER
For service to the Jewish community of Victoria.

Ms Peta SEARLE
For service to Australian rules football.

Mrs Bronwyn Elizabeth STEPHENS
For service to the community of South Melbourne.

Dr Deborah Jane TOWNS
For service to education, and to gender equity.

Mrs Maureen Patricia WANDEL
For service to the community of Underbool through sport.

Ms Barbara WERTHEIM
For service to women.

Mrs Diane Elizabeth WHITE
For service to community history

Mrs Ada Ellen WILKINSON
For service to youth through Scouts

Honorary Order of Australia Medal

Ms Fiona Christine TONKIN
For service to the performing arts, particularly to ballet.

 

Did we miss anyone? Please let us know!

Stay Updated

Stay up to date with the latest news from WIRE; empowering women, one fortnightly e-bulletin at a time!